X
تبلیغات
بهشت ( در حال تخریب ) مازندران
خانه | آرشیو | پست الکترونیک
لاویج در رسانه ها و خبرگزاری های معتبر ایران

 

 لاويج در روزنامه های ايران

سارا طالبي زاده  - نويسنده روزنامه ايران در تاريخ شماره 3834 20/10/8۶   صفحه يازده  (ايران زمين) با تيتری به نام اينجا لاويج است / قطعه اي از بهشت زميني به معرفی اين منطقه زيبا پرداخته است. نويسند همطالب خود را اين گونه شروع می کند « بين نور و آمل، وقتي كه جنگل هاي چمستان را از گذر پارك كشپل پشت سر مي گذاري، در پس گردنه آن كوه هاي سرسبز به آن روستاي محصور شده مي رسي كه در ميان كوه هاي پردرخت و زيبايي هايش به قدري بكر و پر ابهت است، كه احساس حقير بودن به تو دست مي دهد. و .....

مطلب بعدی خبری از روزنامه قدس با عنوان  ۱۶طرح گردشگري روستايي در مازندران اجرا مي شود با مطالبی شامل « نمازي با بيان اين كه گردشگري حق طبيعي و مسلم هر شهروند است و در كشور ما گردشگري روستايي سابقه چنداني ندارد، گفت: 16 روستاي مازندران كه با هدف توسعه اكوتوريسم شناسايي شده اند شامل: گرسماسر رامسر، لاويج نور، امام زاده عبدا... آمل، آسيابسر بهشهر، فرح آباد ساري، دوهزار تنكابن، چپكرود جويبار، هندوكلاي آمل، آب اسك، ورسك، جواهرده رامسر، يوش نور، كندلوس چالوس، لاجيم سوادكوه، آبگرم لاريجان و كجور نوشهر مي باشند. و.... است این خبر در دوشنبه 27شهریور ماه 1385 در خبرگزاری ها منتشر شد.

 عقيل امامي خبرنگار كيهان در ساري در تيتری با عنوان بهار زيبا در مازندران ديدني تر است به معرفی جاذبه های تفريحی اين استان می پردازد . نويسنده از  پارك جنگلي نور، كاخ تميشان، قلعه بلده، فيل سنگي، آبشار آب بري و آب معدني لاويج در نور، بقعه آقاشاد با لوزاهد، مجتمع سياحتي كندلوس، پارك جنگلي سي سنگان، و... هم ياد می کند.اين خبر در تاريخ يکشنبه 21 اسفند 1384-صفر 1427- 12 مارس 2006- سال شصت و چهارم-شماره 18475 روزنامه کيهان چاپ گرديد.

نگينى زيبا در دامنه البرز عنوان مطلبی است که در روزنامه ابرار شماره ۵۰۲۷ - ۱۷ ارديبهشت ۱۳۸۵ - ۹ ربيع الثانى ۱۴۲۷ - ۷ مى ۲۰۰۶  به چاپ رسيد. که به معرفی دو جاذبه زيبا در منطقه لاويج می پردازد.

* آبگرم معدني لاويج
اين آبگرم در روستاى لاويج در ۲۵كيلومترى جنوب چمستان در ميان دره هاى جنگلى و زيباى البرز قرار دارد. اين آبگرم به دليل خواص بالاى درمانى براى دردهاى استخوان و مفاصل و بيماريهاى پوستى همواره گردشگران زيادى را در تمام فصول به خود اختصاص داده است.
* بوستان جنگلى كشپل
اين بوستان در ابتداى جاده آسفالته لاويج در محور چمستان به آمل قرار دارد، حاشيه زيباى ساحل رودخانه لاويج رود، وجود چشمه هاى پرآب با گوارايى ويژه،امكانات نسبى اقامت و پارك بازى كودكان اين بوستان را به تفرجگاه مردم منطقه و مسافران غيربومى تبديل كرده است. 
 روزنامه ایران ِ تاریخ
دوشنبه ۳ بهمن ۱۳۸۴ در صفحه جوان خود به معرفی لاویج و سایت لاویج می پردازد تیترهای این صفحه امه ديما (چمستان كجاست) و آبگرم لاويج می باشد.

راه «لاويج» از ميان مه مى گذرد پنجشنبه ۲۴ فروردين ۱۳۸۵ - ۱۴ ربيع الاول ۱۴۲۷

روزنامه ايران -  ايران زمين از ديگر مطالبی است که به معرفی منطقه مورد نظر می پردازد.

روزنامه سرمايه در شماره 512 1/5/86 -  صفحه سيزده (گردشگري) با تيتر سفر به بزرگ ترين پارك جنگلي خاورميانه از پارک جنگلی کشپل هم در کنار سيسنگان و پارک جنگلی نور ياد می کند.
  پارك جنگلي كشپل: در كيلومتري غرب شهر چمستان، در كنار رودخانه زيباي لاويج قرار گرفت كه به دليل وجود چشمه سارهاي متعدد و سالم سازي آن، زمين هاي ناهموار، درختان انبوه و تنومند پهن برگ، پارك كودك و... مكان مناسبي براي سپري كردن اوقات شما باشد.

آنچه در ميان همه اين خبرگزاری ها و روزنامه ها تقريباْ مشترک می باشد منبع خبر می باشد که بيشتر از سايت لاويج برگرفته شده است.

 

 

|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در شنبه 25 خرداد1387 و ساعت 11:58 | 
آمارنامه سال 1385 - دهستان لاویج

جمعيت

خانوار

آبادي

دهستان

شهر

 

 

 

 

 

لاويج

چمستان

مرد

زن

كل

 

 

 

 

1535

1694

3229

741

 

لاويج

چمستان

17

6

23

5

اغوزكتي

لاويج

چمستان

70

68

138

28

خطيب كلا

لاويج

چمستان

280

321

601

127

ديزينكلا

لاويج

چمستان

37

63

100

22

سادات محله

لاويج

چمستان

358

429

784

186

كياكلا

لاويج

چمستان

73

82

155

35

ملا محله

لاويج

چمستان

95

108

203

50

ملا كلا

لاويج

چمستان

141

135

276

74

به بنك

لاويج

چمستان

48

45

93

26

خورتاب رودبار

لاويج

چمستان

263

276

539

120

رئيس كلا

لاويج

چمستان

153

164

317

68

كرچي

لاويج

چمستان

|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در سه شنبه 3 مهر1386 و ساعت 12:21 | 
طرح گردشگری روستایی در دهستان لاویج

طرح گردشگری روستائی در 365 روستا کشور اجرا می شود

با طراحی اکوتوریسم گردشگری روستایی در 365 روستا از 36 هزار روستای کشور به سرمایه گذارانی که تمایل داشته باشند در اکوتوریسم روستائی فعالیت کنند تسهیلات بانکی با بهره 4 درصد اعطا می شود.
دبیر کمیته راهبردی گردشگری روستائی و عشایری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
کشور  با بیان مطلب فوق در جمع دهیاران استان مازندران در ساری افزود : گردشگری حق طبیعی و مسلم هر شهروند است و در کشور ما گردشگری روستائی سابقه چندانی ندارد.
علی محمد نمازی  با بیان اینکه از 16 شغلی که در دنیا ایجاد می شود یک شغل مربوط
به گردشگری است اظهار داشت: در سال 2004 ، هفتصد و 62 میلیارد دلار  درآمد از این طریق عاید کشورها شد و 53 درصد این درآمدها مربوط به اکوتوریسم روستائی و گردشگری در روستا بوده است..
مشاور رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور گفت: 16 روستا با هدف توسعه
اکوتوریسم در استان شناسائی شده که از این میان روستاهای گرسماسر رامسر و لاویج نور با اختصاص 20 میلیون تومان در مرحله مطالعاتی خود قرار دارد و پس از مطالعات اولیه با اخذ اعتبار استانی لازم به مرحله اجرا در خواهد آمد.
وی با بیان اینکه هدف از اجرای طرح توسعه اکوتوریسم روستائی حفظ بافت های قدیمی
در روستاها است از بخشداران خواست از هر روستا 4 دیپلمه و تحصیل کرده بالاتر را به عنوان راهنماهای تور جذب کنند.
نمازی همچنین از ایجاد 5 کمپ عشایری برای استفاده گردشگران در آینده نزدیک در 5
استان کشور خبر داد.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد تا سال آینده گردشگری روستائی در تمام روستاهای
کشور رونق یابد و به دهیاران این نوید را داد که هر روستائی که گردشگر بیشتری جذب نماید اعتبار و امکانات بیشتری دریافت خواهند کرد و ازدهیاران فعال اکوتوریسم روستائی تقدیر خواهد شد.


      منبع :              http://mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsID=378907     

 

|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در چهارشنبه 8 شهریور1385 و ساعت 16:54 | 
لاویج در یک نگاه

لاویج یکی از دهستانهای شهر چمستان نور در استان مازندران می باشد که در پای سلسله جبال البرز قرار دارد و دارای موقعیت پای کوهی است.در عرض جغرافیایی ۳۶درجه و ۲۵دقیقه شمالی وطول جغرافیایی ۵۲درجه و ۴دقیقه شرقی در ارتفاع ۷۳۹متری از سطح دریا قراردارد.(۱)
این دهستان متشکل از ۹ روستا میباشدکه عبارتند از رئیس کلا (مرکز دهستان)-دیزینکلا-بهبنک-کرچی- کیاکلا-ملاکلا-خطیب کلا-ملا محله-سادات محله .
همه روستا ها در پای کوهها مستقر میباشند و دور تا دور دهستان لاویج را حصار بلندی از کوههای البرز فرا گرفته است که در بهار و تابستان پوشیده از در ختان انبوه و سرسبز می شود که مناظر بدیع و دل انگیزی خلق می کند.این منطقه از آب و هوای بسیار مطبوع و خنکی در بهار و تابستان برخوردار می باشد که به همراه طبیعت و سرسبزی بی نظیر  مسافران و توریستهای زیادی را در خود جذب می کند.
به طوری که می توان سوغات لاویج را هوای پاک و سالم و یک شب خوابیدن در دامن طبیعت آن در بهار و تابستان نام برد که خاطره آن سالها در ذهن مسافران خواهد ماند
 وجود آب گرم در این مکان و طبیعت بی نظیر آن علاقه مسافران را به ماندن در این مکان جلب می کند و این خود
نقش اقامتگاهها و رستوران ها را در این مکان بیش از پیش مهم جلوه می دهد. 
  در حال حاضر دارای ۳ مسافر خانه در کنار آبگرم ۲ سوئیت و صدها خانه و ویلاهای اجاره ای می باشدکه با توجه به خیل عظیم مسافر در بهار و تابستان ظرفیت پذیرایی از همه مهمانان را ندارد و جا دارد تا در این زمینه بیشتر توجه گردد.
این ناحیه کوچک به وسعت لاویج دارای نواحی اکوتوریستی بی نظیری می باشد .از نواحی تفریحی وتوریستی آن می توان از: ۱.پارک جنگلی کشپل ۲.آبشار حرام او ۳.جاده های جنگلی ۴.آبگرم معدنی لاویج  ۵.سوردار ۶.جنگل اسیونگ ۷.مراتع و چمنزارهای نومه ۸. چشمه ها و رودخانه های پر آب و خروشان ۹.ییلاق زیبای ایزوا ۱۰.منطقه ییلاقی میر خمند و کوههای پوشیده از انبوه درختان و جنگلهای وسیع و بکر را نام برد. در ضمن این منطقه ۳۰ کیلومتر با نوار ساحلی خزر ( با ماشین نیم ساعت تا دریا) فاصله دارد.


   (۱) ارقام بر گرفته از سایت .
WWW.fallingrain.com/world/IR/17/Rais_Kola.html

|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در دوشنبه 29 خرداد1385 و ساعت 16:41 | 
معرفی آبشار حرام او

استان مازندران به دلیل شیبهای تند رشته کوههای البرز که سرچشمه رودهای فراوانی است، آبشارهای کوچک و بزرگی دارد که از نواحی مختلف آن سرازیر می شود و عمدتاً در نواحی مرکزی این رشته کوهها قرار دارد. برخی از آنها بلند و پر آب و برخی دیگر کوتاه و کم آب اند. هر کدام از این آبشارهای کوچک و بزرگ به عنوان یک عنصر متمایز طبیعی- توریستی به شمار می آیند ودارای قابلیتهای فوق العاده بهره برداری برای جذب جهانگردان ایرانی و خارجی است.
آبشار حرام او با مقدار فراوان آب که از دل زمین به بیرون می ریزد در مسیر جاده چمستان به لاویج قرار دارد و دارای آب خنک و گوارایی است و همیشه پذیرای جهانگردان زیادی در مسیر جاده می باشد و دارای عناصر فضایی کوه و جنگل می باشد.
آین آبشار دارای امکانات پذیرایی و تفرجگاهی بسیار زیبایی برای مهمانان عزیز می باشد.
در مورد وجه تسمبه آن(به طور شفاهی ) چنین نقل می شود که این آب به حرم او معروف است چون این آب از ارتفاعات سوردار و از پایین دست حرم امام زاده ای که درآنجا دفن است به پایین سرازیر می شود و (او)
در زبان طبری به معنی آب می باشد و با ترکیب ابن دو معنی آبی که از حرم می آید رامی دهد. این لفظ به مرور زمان به حرام او تغییر یافته است.

|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در چهارشنبه 23 فروردین1385 و ساعت 14:55 | 
لاویج از دیروز تا امروز
     لاویج از دیروز تا امروز

محافظت در برابر عناصر خشن و نامساعد محیط پیرامونی
گرما و سرمای شدید، برف و باران، محافظت در برابر جانوران وحشی و حشرات، همه مواردی هستند که ساختن خانه و داشتن سرپناه را الزامی میسازد.
تصویر روبه رو نمای یکی از خانه های قدیمی منطقه لاویج را نشان می دهد.این خانه ها با هنرمندی و معماری خاصی بنا شده اند ودر ساخت آن کلیه شرایطی را که در بالا بر شمردیم رعایت شده است.
این خانه ها به صورت ساختمانی ساده و یکنواخت و مصالح ابتدایی قابل دسترسی در محیط پیرامونی، ساخته
می شود. قطر دیواره این خانه ها نزدیک به یک متر می باشد
و مثل یک عایق عمل می کند. به طوری که در تابستان مانع
ورود گرمای شدید خورشید به داخل خانه و سرد وخنک شدن آن می شود.و در زمستان از هدر رفتن انرژی گرمایی به بیرون از ساختمان جلوگیری می کند. ابزار ها،

مصالح و مواد به کار رفته در این خانه ها از سنگ، چوب و گِل می باشد.در گذشته بسیاری از مصالح خانه های روستایی از مواد طبیعی پیرامون تامین می شد. اما امروزه در کنار به کار گیری مواد و مصالح جدید، الگو برداری و تقلید از بناها و معماری شهری و کاربرد مصالح متنوع غیر بومی دربسیاری از سکونتگاهای رواج یافته است.
در تصویر نمای یکی از ساختمان های جدید منطقه را مشاهده می کنید که با سبک و معماری جدید ساخته شده و مصالح به کار رفته در آن کلاً غیر بومی می باشد.
این تغییر و تحول در کالبد سگونتگاهای روستا هم موجب شکل گیری بافت تازه ای شده است.این تصویری که مشاهده می کنید از محله های قدیمی لاویج است. خانه ها در نزدیکی

همدیگر قرار دارند و هیچ حصار و مانعی آنها
از هم جدا نمی کند.و نشان دهنده پیوند های خویشاوندی و روابط عاطفی در دوره های گذشته می باشد.
ولی امروزه و در محله های جدید هر خانه با محدوده خاصی مشخص شده و حصار و دروازه ها، آنها را از هم جدا می کند.
بر این اساس، الگوی خانه ها تجلی گاه شیوه های زیستی و در نهایت، نیروهاو عوامل موثر محیطی، اجتماعی و اقتصادی در شکل بخشی به آنها است.
بدین ترتیب از طریق بررسی ویژگی های خانه های روستایی می توان به روابط اقتصادی و همچنین به ارزش های فرهنگی و آداب و سنن زمان بر پایی آن ها و نیز شناسایی مراحل بعدی رشد و گسترش آن ها که معمولاً در روند دگر گونی های زمان قابل پیگیری هستند ، راه یافت. و نقش انسان را در تغییر چشم اندازهای جغرافیایی به خوبی مشاهده کرد.

 

|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در سه شنبه 2 اسفند1384 و ساعت 16:44 | 
به لاویج سفر کنید و در جنگل های آن گم شوید.
به لاویج سفر کنید و در جنگل های آن گم شوید.

یکی از جلوه های جذاب طبیعت لاویج، جنگل های انبوه و متراکم آن تا ارتفاع ۲۵۰۰متری از سطح دریا و به خصوص درختان راش آن که یادگاری از دوره های گذشته جنگل های هیرکانی در میلیونها سال قبل است می باشد.
مسافران از این موهبت الهی کمتر استفاده کرده و به جنگل های حاشیه جاده ها،بیشه زارها و آبگرم معدنی لاویج اکتفا می کنند و این چشم انداز بی نظیر طبیعی را که از با شکوه ترین صحنه های طبیعت لاویج را به نمایش گذاشته بهره چندانی نمی برند. واین درحالی است که خاطره سفر از این جنگل ها هرگز فراموش نخواهد شد،و مسافرت از طریق این جنگل های طولانی برای هر نوع توریست تجربه ای جالب و به یاد ماندنی دارد.در اینجا برای یک لحظه زمان در مقابل چشمانت متوقف می شود،چشم ها خیره می ماند و پاها از حرکت باز می ایستد و فقط به یک چیز می نگری و آن قدرت آن نقاش چیره دستی ، که اینگونه چشم انداز

زیبایی را بر بوم این کره خاکی به تصویر کشیده است. اینجا مرز ماندن و رفتن است و پرواز کردن بر اوج آسمان،یا گم شدن درپهنه سرسبز درختان.
جنگل های لاویج از تنوع زیاد گونه های گیاهی و دختان گوناگون برخوردار است ودر هر ناحیه آن چشمه سارانی از دل زمین به بیرون می جوشد ودر هر فصلی از سال از میوه ها ی وحشی و جنگلی خاصی برخوردار است. بهار با شکوفه های سفید،تابستان یکسره سبز و پاییز هزار رنگ آن از جاذبه های جالب و طبیعی آن به شمار می رود.
و جالب ترین و دیدنی ترین چشم انداز آن در دل جنگل هاست، جایی که جز صدای طبیعت چیزی به گوش نمی رسد،صدای پای حیوانات،فریاد های پرندگان،ناله و شیون باد،و سکوت و تنهایی غم انگیز جنگل،خروش رودخانه ها که موسیقی دل نشینی را به صدا در می آورد و به انسان آرامش خاصی می دهد.باید به داخل جنگل لاویج رفت تا این منظره ها را از نزدیک دید.به قول شاعر"شنیدن کی بود مانند دیدن" پس به لاویج سفر کنید تا در جنگل های آن گم شوید.
 

|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در شنبه 8 بهمن1384 و ساعت 13:28 | 
معرفی سوغاتی های لاویج
هر ناحیه یا مکانی دارای آب و هوا و همچنین محیط جغرافیایی ویژه ای میباشد که فرهنگ مردمان آن ناحیه در طول قرن ها در تقابل و ارتباط باآن شکل میگیرد و به صورت آداب و رسوم،اعتقادات و باورها جلوه میکند.وحتی در نوع خوراک و پوشاک و مسکن انسان نیز بدون تاثیر نیست.لاویج هم از این قاعده مستثنی نیست،رویش گیاهان و شکوفه های درختان در فصل بهار و تابستان همراه با عطر گلهای وحشی و گیاهان معطر وخوشبو و چمنزارهای انبوه از گلهای بهاری این منطقه را برای پرورش زنبور عسل و زنبورداری مساعد ساخته به طوری که عسل لاویج با عطر و طعم طبیعی از سوغات اصلی لاویج می باشد.
صنایع دستی چوبی لاویج

از دیگر سوغاتی های لاویج با توجه به محصور بودن منطقه به وسیله جنگل و درختان انبوه صنایع دستی چوبی است. که در گذشته ها ی نه چندان دور از ابزارهای مهم زندگی مردمان منطقه به شمار می رفت. ولی امروزه بیشتر جنبه زینتی گرفته است. به طوری که این صنایع دستی زینت بخش مغازه ها و فروشگاههای صنایع دستی منطقه و شهرهای مجاور را تشکیل می دهد.
از آنجایی که این منطقه از پوشش گیاهی کافی و آب فراوان برخوردار است دامداری نیز به عنوان شغل ها ی جنبی  مردمان لاویج میباشد. وماست،شیر،پنیر،دوغ و کره محلی لاویج هم از شهرت و اعتبار خاصی در میان مسافران و توریستها برخوردار است.
از همه اینها که بگذریم آب و هوای خنک و مطبوع آن در فصل بهار و تابستان که پوشش انبوه گیاهان و درختان در تعدیل آن نقش دارند بهترین و به یاد ماندنی ترین سوغات لاویج را به وجود آورده است.شاهد این مدعا توریست ها و مسافرانی هستند که بعد از دیدن مناظر طبیعی آن اقدام به خرید زمین،وساخت ویلا و شهرکهای زیادی در منطقه کرده اند تادر ایام تعطیلات و تابستان در پناه طبیعت زیبا و آب و هوای پاک و سالم آن چند روزی را به دور از هیاهوی زندگی شهری به سر برند.

|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در یکشنبه 2 بهمن1384 و ساعت 14:34 | 
فاصله نقاط تفریحی و توریستی منطقه با مرکز دهستان لاویج
از مرکز دهستان لاویج تا فاصله به کیلومتر مسیر
آبگرم لاویج ۱  جاده رییس کلا به کیاکلا
پارک جنگلی کشپل ۱۵ جاده چمستان به لاویج
آبشار حرام او ۳ جاده چمستان به لاویج
سوردار ۲۰ جاده لاویج به کرچی
جنگل اسیونگ ۱۰ جاده رییس کلا به کیاکلا
ییلاق ایزوا ۲۵ جاده لاویج به بهبنک
ییلاق میرخمند ۳۵ جاده لاویج به بهبنک
سواحل دریا ۳۰ جاده لاویج-چمستان -نور
مرکز استان-ساری ۱۵۰ جاده لاویج- چمستان-آمل
تهران ۲۵۰ جاده لاویج- چمستان-آمل-جاده هراز
|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در شنبه 1 بهمن1384 و ساعت 10:37 | 
تفسیر نقشه های جغرافیایی شهرستان نور و موقعیت لاویج نسبت به آن
در تصویر ماهواره ای روبه رو چشم اندازهای طبیعی منطقه نور به خوبی نمایش داده شده است. در قسمت شمالی نوار باریک ساحلی قرار دارد و در بخش جنوبی نور ارتفاعات البرز قرار گرفته است.که تا ارتفاعات ۲۵۰۰متری پوشیده از درخت و جنگلهای انبوه میباشد.و در میان این دو
زمین های کشاورزی شالی قرار دارد. همچنین دهستان لاویج در قسمت جنوب شهرستان نور در میان انبوه درختان قرار دارد.


در نقشه بالا موقعیت شهرستان نور و شهرهای توابع آن نسبت به همدیگر وشهرهای دیگر استان مازندران و همچنین استان تهران به خوبی نمایش داده شده است.
|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در سه شنبه 27 دی1384 و ساعت 17:3 | 
معرفی روستاهای جذاب ایران توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

13 فروردين، روز آشتي با طبيعت: گردشگران نوروزي با روستاهاي جذاب کشور آشنا شوند

جاذبه هاي طبيعي و تاريخي  استان مازندران

همزمان با 13 فروردين ماه، ايرانيان در آغاز فصل بهار به دامان طبيعت مي روند تا روح و روان خود را در آغوش سبزي و طراوت جلا بخشند.

معاونت اطلاع رساني ستاد تسهيلات نوروزي کشور، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري با شناسايي روستاهاي هدف گردشگري که داراي جاذبه هاي طبيعي و تاريخي هستند و اختصاص تسهيلات براي توسعه مراکز اقامتي، پذيرايي و تفريحي در اين روستاها، گردشگري روستايي را توسعه مي دهد.

 

ض) روستاهاي هدف گردشگري در استان مازندران  و جاذبه هاي آنان عبارت است از:

 

1- روستاي جواهر ده، شهرستان رامسر، بخش مرکزي، داراي مناطق ديدني و امکانات رفاهي، هتل، رستوران، خانه هاي استيجاري

 

2- روستاي جنت رودبار، شهرستان رامسر، بخش مرکزي، داراي مناطق ديدني ييلاقي، آب و هواي بسيار مناسب

 

3- روستاي دو هزار برسه، شهرستان تنکابن، داراي مناطق ديدني، وجود شکارگاههاي زيبا، همجوار با دشت درياسر

 

4- روستاي سه هزار درجان، شهرستان تنکابن، داراي شکارگاههاي زيبا، مناطق ديدني و آب و هواي مساعد و مطلوب

 

5- روستاي کلاردشت، کرديچال و کلمه، شهرستان چالوس، بخش کلاردشت، داراي آب و هواي ييلاقي، همجوار با قلل مرتفع علم کوه، طبيعت زيبا

 

6- روستاي کجور و ميخساز، شهرستان نوشهر، بخش کجور، وجود شکارگاههاي طبيعي، چشمه ها و آبشارهاي زيبا

 

7- روستاي لاويج رييس کلا، کرچي، شهرستان نور، بخش چمستان، وجود آبگرمهاي معدني، آبشارهاي زيبا

 

8- روستاي جوربند، شهرستان نور، بخش چمستان، داراي آب وهواي معتدل، مناطق ديدني


                                                                                                   
منبع " خبرگزاري مهر "

 

|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در سه شنبه 27 دی1384 و ساعت 15:37 | 
فاصله نقاط مهم و توریستی منطقه با شهر نور
                           فاصله نقاط مهم و توریستی منطقه با شهر نور
ازنورتا فاصله بر حسب کیلومتر
تهران-جاده کندوان ۲۴۰
تهران-جاده هراز ۲۲۰
ساری ۱۲۰

پارک جنگلی نور

۵
آبشار آب پری ۱۱
آبشار حرام او ۳۰
سوردار ۴۲
قلعه پولاد ۱۴۵
بلده ۱۴۵
یوش ۱۵۲
اوزکلا ۱۶۲
پیل ۱۷۲
لاویج ۴۰
آبگرم معدنی لاویج ۴۰
بقعه سلطان احمد ۱۴۵
پارک جنگلی کشپل ۱۵
سد الیمالات ۱۱
|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در شنبه 24 دی1384 و ساعت 13:56 | 
امه ديما‌(چمستان كجاست)
امه ديما‌(چمستان كجاست) چمستان از بخشهاي شهرستان نور و بين شهرستانهاي آمل و نور در حاشيه جنگلها و پاي سلسله جبال البرز و نوار جنگلي قرار دارد.اين منطقه15كيلومتر با شهرستان نور ازغرب و 25كيلومتر با آمل از سمت شرق فاصله دارد. جاده اي به شكل نيم دايره(نعل) چمستان رابه نور و آمل وصل ميكند. ارتفاع چمستان با سطح دريا نسبت به آباديهاي ديگر تحت پوشش آن بيشتر است و رودخانه واز رود كه در نور به دريا مي ريزد از كنار بخش چمستان مي گذرد. چمستان ظاهراً در گذشته يكي از دهستانهاي ناتل رستاق بود. در مورد وجه تسميه چمستان عقايد متفاوتي است(چه بشكل شفاهي و چه كتبي) برخي عقيده دارند چمستان شكل تغيير يافته چمازستان است و چماز نوعي سرخس است كه در اين منطقه زياد روييده است و امروز در بخشهايي مثل لاويج (از دهستانهاي چمستان) چماز(سرخس) بوفور مي رويد. و بخشهاي وسيعي از زمينها را مي پوشاند و نيز ميگويند چمستان ابتدا چمنستان بوده كه ان هم به مناسبت سرسبزي و چمنزار بودن منطقه است. شهر فراموش شده واتاشان و قسمت قديمي آبادي كنوني به نام هلاپون و جاذبه هاي طبيعي مثل كوه و جنگل و پارك طبيعي كشپل، آبهاي معدني لاويج،زغال سنگ و چوب و.... ازنكات مهم و قابل تامل است اين شهر كه اكنون مراحل رشد و شكوفايي خود را ميگذراند در سالهاي اخير داراي كتابخانه عمومي، كانون فرهنگي تربيتي، سينما و... گشته است اما با توجه به گستردگي منطقه و پراكندگي روستاها و نيروي جوان هنوز از لحاظ فرهنگي فقير است. با توجه به جوان بودن شهر و توريستي بودن منطقه وخالي بودن هر گونه امكانات براي پذيرايي از توريستها انتظار مي رود مسؤلان شهري در برنامه ريزيهاي آتي خود به اين مقوله بيشتر توجه كنند. ودر جذب سرمايه گذاريها در منطقه استقبال كرده و حتي تسهيلات لازم را مهيا فرمايند. اين منطقه داراي نواحي اكوتوريستي جالب و زيبايي مي باشد و هر ساله و به خصوص دربهار و تابستان پذيراي مهمانان زياد از داخل و خارج استان ميباشد.
|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در شنبه 24 دی1384 و ساعت 11:8 | 
آبگرم لاویج
همانطور که گفته بودم در این نوشته سعی خواهم کرد تا یکی از جاذبه های طبیعی منطقه را معرفی کنم.همانطور که می دانید در دامنه های مرکزی رشته کوههای البرز و قله های اتشفشانی خاموش دماوند که مرحله گوگرد زدایی را طی می کند
شمار زیادی چشمه های ابگرم وجود دارد که در کانونهای مختلف ان می جوشد.چشمه های مذکور که حاصل برهمکنشهای درون رشته کوههای مرکزی البرز است.دارای ترکیبات و خواصی است که در رفع برخی از بیمارییهای مفصلی استخوانی و پوستی نقش مو ثر درمانی داشته و مورد استفاده قرار می گیرد.
ابگرم لاویج نیز در دامنه های کوههای قسمت شرقی لاویج از دل زمین به بیرون می جوشد. این اب گرم دارای املاح معدنی وگوگرد های فراوانی میباشد که برای امراض پوستی ودردهای مفاصل کمردرد پادرد و مهمتر از همه برای تمدد اعصاب بسیار
مفید میباشد.شاهد این گفتار خیل عظیم مردم ومسافر از اقصاء نقاط کشور می باشدکه به این منطقه هجوم می اورند.از اب گرمهای معروف ان ابگرم لاویج "بیبنو"شفا و فیل سنگی را نام برد که هر کدام از انها دارای خواص مخصوص به خود می باشد.ابگرمها دارای امکانات قابل قبول و بهداشتی مثل دوش"استخر و وان میباشد.

|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در دوشنبه 5 دی1384 و ساعت 14:25 | 
پخش آگهی و پیام های بازرگانی

         مرکز خرید و فروش انواع هیزم و کاتین باغی، مرکبات، صنوبر ....

                                                کاج

       با مدیریت: علی فلاح

     همراه : ۰۹۱۱۱۲۸۷۴۱۹                همراه : ۰۹۱۱۳۲۶۸۴۶۷ 

      قائمشهر - ۵۰۰متر داخل جاده نظامی - جنب کارخانه نساجی


|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در دوشنبه 5 دی1384 و ساعت 13:21 | 
Powered By BLOGFA - Designing & Supporting Tools By WebGozar