خانه | آرشیو | پست الکترونیک
برنامه پاکسازی و جمع آوری زباله‌های جاده لاویج

همراه با آمدن بهار و نو شدن طبیعت، جمعی از فرهنگیان و طبیعت دوستان منطقه لاویج ضمن خانه‌تکانی و تمیز کردن خانه و کاشانه خود، از زیباسازی محیط و طبیعت خود غافل نبوده و در یک حرکت فرهنگی بزرگ در روز پنج شنبه مورخ 21/12/1393 به جمع‌آوری و پاک‌سازی زباله‌های مسیر جاده چمستان به لاویج اقدام کرده‌اند. در این حرکت طبیعت دوستانه جمعی از فرهنگیان فهیم منطقه لاویج، دهیاران روستاهای کیاکلا، بهبنک، دیزینکلا و ملاکلا و برخی از طبیعت دوستان منطقه حضورداشته‌اند. این برنامه به همت انجمن فرهنگیان لاویج و با سطح تبلیغاتی وسیع برگزار شد که علی‌رغم استقبال مردم از این برنامه، اما متاسفانه هیچ مسئول دولتی منطقه و همچنین شوراهای اسلامی منطقه به‌عنوان نمایندگان مردم حضور نداشته‌اند. در ضمن از شهرداری چمستان نیز بابت دادن کیسه های زباله ، شرکت های سوردار انارستان و آستان قدس لاویج  بابت ارسال کارگر و وسایل حمل و نقل تشکر و قدردانی به عمل می آید. امیدواریم با فرهنگ سازی بهتر شاهد تداوم چنین حرکات فرهنگی عظیم در سطح منطقه باشیم. در زیر برخی از عکس‌های مرتبط با این برنامه را مشاهده کنید.  

 

 

از انجمن فرهنگیان لاویج به خاطر برگزاری این برنامه و از همه طبیعت دوستان منطقه که از این برنامه فرهنگی استقبال کرده و حضور به هم رسانده اند کمال تشکر و قدردانی را به عمل می اورم

وحید کیانی ، دانشجوی دکترای دانشگاه تهران

|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در سه شنبه ۱۸ آذر۱۳۹۳ و ساعت 17:58 | 
اتاق فکر نخبگان در محمودآبـاد تشکیل شد؛ قابل توجه فرماندار نور

در تاریخ 10 شهریور 1393 در مقاله ای که در سایت قاصدک چمستان و همچنین وبلاگ لاویج توسط بنده درج شده بود با عنوان سخنی با فرماندار شهرستان نور ، در پایان چند پیشنهاد به فرمانداری نور مطرح شد که یکی از آنها ایجاد اتاق فکر در شهرستان نور بود. که امروز در لابه لای خبرها با این خبر مواجه شدم که فرماندار شهرستان محمود آباد به ایجاد آن در شهرستان محمود آباد اقدام کرد. این در حالی است که سه ماه قبل چنین پیشنهادی به فرماندار نور توسط بنده صورت گرفته بود اما گویا در شهرستان نور گوش شنوایی برای این حرفا گویا وجود ندارد. در ادامه دیدگاه های آقای فرزانه فرماندار شهرستان محمود آباد از دلایل و همچنین فواید اتاق فکر برای یک شهرستان را عینا از  سایت قاصدک چمستان بازگو می کنم. 

اتاق فکر نخبگان در محمودآبـاد تشکیل شد

عصر روز گذشته و با حضور جمع کثیری از نخبگان و فرهیختگان شهرستان محمودآباد جلسه هم اندیشی برای تشکیل اتاق فکر شهرستان محمودآباد برگزار گردید.

به گزارش قاصدک،سیف الله فرزانه فرماندار شهرستان محمودآباد در این  جلسه که در سالن کنفرانس فرمانداری برگزار شد گفت:تشکیل اتاق فکرنخبگان در قالب کارگروه های مختلف زمینه ساز آبادانی این شهرستان خواهد شد.

فرماندار شهرستان محمودآباد گفت:این اتاق فکر به دور از هر گونه گرایش فکری و سیاسی برای ارتقاء هر چه بهتر و بیشتر شهرستان محمودآباد تشکیل خواهد شد.

فرزانه ابراز امیدواری کرد:با تشکیل این ستاد در آینده مدیران خوبی از نسل جوانان و نخبگان خواهیم داشت.

  این مدیر عالی شهرستان گفت:در ادامه این نشست ها به دنبال یافتن مشاورین اندیشمند،امین و پر توان هستیم کما اینکه تا کنون با توجه به پتانسیل بالای فکری و ظرفیتهایی که این شهرستان برخوردار است از داشتن مدیران بومی کم بهره ایم.
فرزانه از روسای دانشگاه ها گلایه کرد و رفتار(غیبت)آنها را توهین به این نشست و این تفکر دانست و افزود:متاسفانه روسای دانشگاه هایمان علاقه شدیدی به پول و مادیات پیدا کردند که خود از دلایل مهم سطح علمی پایین دانشگاههایمان می باشد.

  وی گفت:شهرستان محمودآباد 18000 هکتار زمین کشاورزی مرغوب داشت که متاسفانه در سالهای گذشته بیش از 30000 هکتار آن تخریب شده  و هنوز برخورد کارشناسانه و درستی با این تخریبها نشده و این خود از نیازهای ما به اتاق فکر است.وی تاکید کرد:محمودآباد شهرستانی است که نیاز به نگرشی ملی دارد و فقط حضور بومیان در این شهرستان دغدغه های فکری مسوولین نیست بلکه باید جمعیت شناور غیر بومی که عموما بعنوان توریست به این دروازه مازندران حضور پیدا میکنند نیز خدمات رسانی شود.

وی با اشاره به ظرفیت های کم نظیر موجود در این شهرستان،ادامه داد:با برنامه ریزی دقیق وخلاقانه می توان این ظرفیت ها را شناسایی واز آن ها در جهت پویایی شهرستان محمودآباداستفاده کرد

فرماندار شهرستان محمودآباد افزود:تعالی این شهرستان در گرو فراهم ساختن زیرساخت ها است واین امر جز با هم اندیشی با صاحبان خرد میسر نمی شود

فرزانه با اشاره به پایین بودن سهم مشارکت بانوان در مسائل اجتماعی عنوان کرد:50درصد از مشارکت های حوزه های مختلف متعلق به بانوان است و این ظرفیت ها باید معرفی شوند

وی خاطرنشان کرد:شهرستان محمودآباد با کمبود نیروی انسانی کارآمد روبرو بوده وتشکیل اتاق فکر تنها راه برون رفت از این معضل است

دکتر توکلی سفیر سابق ایران در برزیل در این جلسه گفت:زمانی که دولتها در اداره کشور و مدیران در اداره منطقه مدیریتی خود دچار مشکل می شوند از تفکر دیپلماسی عمومی و گروه های روشنفکر غیر دولتی استفاده می کنند.

وی خاطر نشان کرد:ابتدا باید با تحقیق و پژوهش مشکلات شهر ها را ریشه یابی سپس برای برطرف کردن آن اقدام نمود.

سید محمد مهدی موسوی نژاد شهردار سرخ رود ضمن تقدیر از برپایی این نشست ابراز امیدواری کرد:باید به نیروهای جوان،پر انرژی و اندیشمند اعتماد کرد.

وی نقش مردم را در توسعه یافتگی جامعه حیاتی دانست و از مهمترین دلایل عقب ماندگی شهرها را فاصله بین دانش تئوری و دانش عملی اندیشمندانمان دانست .

در پایان نشست فرماندار گفت: اتاقی را بعنوان اتاق فکر در اختیار قرار خواهیم داد تا دبیر خانه آن رسما در فرمانداری مستقر شود.


|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در سه شنبه ۱۱ شهریور۱۳۹۳ و ساعت 10:39 | 
عکس - نمایی از ساخت و ساز بی رویه و غیر قانونی در یکی از روستاهای دهستان لاویج
این ساخت و ساز غیر مجاز در طی سه چهار سال اخیر یک روند رو به رشدی به خود گرفته است. یعنی منطقه مورد نظر در تصویر در سال ۲۰۱۰ تقریبا خالی بوده است و از ۲۰۱۱ به این طرف به صورت قارچی در حال رشد می باشد.

ساخت و ساز بی رویه در روستای رئیسکلا لاویج

این روند نه تنها متوقف نمی شود بلکه هر روز تشدید شده و روند رو به رشدی به خود گرفته است. به راستی چه نهادی متولی جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز در روستاهاست. آیا هیچ نظارتی به این همه بی قانونی ها در این منطقه می شود؟ منافع چه گروه هایی در این نوع ساخت و ساز غیر قانونی تامین می شود؟

ساخت و سازی غیر قانونی در روستای رئیسکلا

وقتی جمعیت انبوه، تراکم بیش اندازه مسکن، ترافیک سنگین به این روستا وارد شود چه لذتی از زندگی در این مکان باقی خواهد ماند. به این مشکلات مشکلات مدیریت روستا، مشکل آب، برق، سوخت و غیره را هم اضافه کنید. شهرنشینان برای دستیابی به آرامش به جای پناه بردن به دامان طبیعت به تخریب منابع طبیعی روی آورده اند ، روستانشینان برای کسب آرامش باید به کجا پناه ببرند.

                                                                                 وحید کیانی، دانشجوی دکتری دانشگاه تهران

|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در یکشنبه ۱۴ اردیبهشت۱۳۹۳ و ساعت 9:58 | 
هر چند دیر ولی بالاخره نهادهای دولتی از خواب بیدار شدند
تغییر اساسی چهره سبز شمال کشور را در نوروز93 فقط مسافران شهرهای توریستی دو استان شمالی احساس نکردند، بلکه مسوول ارشد دولت در حوزه شهرسازی نیز با کمال تاسف، وقوع آن را تایید می‌کند.

دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور، گسترش پدیده «تخریب جنگل‌های شمال به قیمت ساخت ویلا» را ناشی از غفلت دستگاه‌های مسوول و البته تعطیل ‌شدن وظایف حاکمیتی در حوزه شهرسازی عنوان می‌کند و با تشریح چهار عاملی که باعث شده در یکی، دو سال اخیر، میل به خرید ویلا و تجاوز به منابع‌طبیعی مناطق شمالی کشور تصاعدی افزایش پیدا کند - آن هم در شرایطی که رکود در معاملات مسکن حاکم است- می‌گوید: فروش زمین‌های کشاورزی به ثمن‌بخس، نه کشاورزان و نه خریداران ویلا بلکه فقط دلالان زمین را منتفع می‌کند.

پیروز حناچی، «تعقیب، مقابله و مهار پدیده ویلاسازی در زمین‌های شمال کشور» را جزو اولین دستور کار شورای‌عالی شهرسازی در سال جاری عنوان می‌کند و با تشریح طرح ویژه شورای‌عالی در این رابطه، می‌گوید: برای مراقبت از مناطقی از شمال کشور که شهر یا روستا هستند اما زمین‌های آنها ارزش منابع‌طبیعی و ارزش درجه یک کشاورزی را دارد، متفاوت از طرح‌های جامع و تفصیلی،  طرح خواهیم داد.

متن گفت‌وگو با پیروز حناچی دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور را در زیر بخوانید:
 پدیده کوه‌فروشی و تبدیل تپه‌های سبز به ویلا در شهرهای شمالی کشور شدت بیشتری نسبت به سال‌های قبل پیدا کرده است. چرا مناطق شمالی به چنین وضعیتی دچار شده‌اند؟
این پدیده را می‌توان نتیجه کوتاه‌اندیشی مسوولان در سطوح محلی و ملی، زد و بند‌ها، فساد و اجرای مسائل غیرقانونی دانست که عدم اجرای وظایف حاکمیتی و خارج شدن نظام مدیریت شهری و روستایی از ریل را نشان می‌دهد. البته ویلاسازی‌های گسترده در شمال، تابع بخشی از مسائل اقتصادی است اما مسائل اقتصادی علت موجده – به وجود آورنده- این پدیده نیستند بلکه علت مبقیه – بقا و تداوم آن- به حساب می‌آیند.

اجازه‌ای که دلالان زمین برای خود قائل‌ می‌شوند تا در روز روشن مراتع و جنگل‌های شمال را تخریب کنند، موضوعی نیست که بتوان فرض کرد از چشم مسوولان محلی پنهان می‌ماند. پس چه اتفاقی می‌افتد که شهرک‌های ویلایی ناگهان جای جنگل‌ها را می‌گیرند؟
در نظام مدیریتی شهرسازی کشور، محدوده‌های اصلی شهر و روستا را داریم که برای آنها به ترتیب طرح جامع و طرح هادی تهیه می‌شود. برای حریم شهرها که در طرح‌های جامع تعیین تکلیف می‌شود و روستاها که البته حریم روستا کمتر داریم، وظیفه کنترل در محدوده و حریم با شهرداری‌ها و در روستاها با دهیاری‌ها است. در حدفاصل محدوده روستاها و محدوده حریم شهرها وظیفه کنترل با استانداری‌ها است. پس برای مراقبت از تمامی این مناطق، مسوولیت دستگاه‌های مرتبط مشخص است.

در مناطق شمالی کشور خوشبختانه در داخل محدوده شهرها عموما نظم شهری را تاحدودی می‌توان احساس کرد؛ البته ممکن است تخلفاتی مشاهده شود، اما گسترده نیست؛ ولی بلافاصله با خروج از محدوده شهر و مشاهده محدوده دهیاری‌ها و روستاها، وضعیت بسیار اسفناک می‌شود.

مخصوصا در شهرهای شمالی که چیزی حدود 3 تا 5درصد مساحت کل کشور را تشکیل می‌دهند و جزو مناطق بی‌بدیل در دنیا به حساب می‌آیند. در کشوری که بخش عمده‌ای از آن کویر و بیابان است، داشتن یک محدوده با خاک درجه یک با جنگل‌های منحصربه‌فرد مثل جنگل‌های هیرکانی در شمال، نیازمند ارزش ثبت جهانی است، برخی از گونه‌های جنگلی شمال حقیقتا آنقدر نادر هستند که ارزش ثبت دارند.

به‌رغم این ویژگی منحصربه‌فرد جنگل‌ها و زمین‌های شمال، نادیده‌ انگاشتن و پاک کردن آنها به قیمت ساخت ویلا، اصلا قابل تحمل نیست. حتی زمین‌های شالی که کمتر از 10 تا 15 سال پیش، کشاورزها بر سر این زمین‌ها به خاطر ارزشی که داشت با یکدیگر دعوا می‌کردند و تلفات انسانی بابت مالکیت و بهره‌برداری از این زمین‌ها وجود داشت، امروز به راحتی تغییر کاربری داده می‌شوند. با این روند ممکن است در کوتاه‌مدت پولی نصیب کشاورزان بشود؛ اما در بلندمدت بدبختی و فلاکت را هم برای کل کشور و هم برای کشاورزان شمال به وجود می‌آورد و حتی امنیت غذایی کشور را با از بین بردن زمینه‌ای کشاورزی به خطر می‌اندازد.

سهم نظارتی مسوولان محلی چقدر است؟
متاسفانه کنترل حاکمیتی در این مناطق ضعیف شده است و مسوولان محلی خودشان را موظف نمی‌بینند، ملی فکر کنند و حتی به وظایف قانونی محدوده خود هم عمل نمی‌کنند. معلوم است که در یک روستایی همچون «هچی‌رود» نباید ساختمان 16 طبقه داشته باشیم و محرز است در منطقه‌ای مثل منطقه ساحلی تنکابن، نمی‌شود نوار پیوسته ساختمان‌های 20 طبقه را شاهد باشیم، وقتی چنین اتفاقی می‌افتد اگر مسیر قانونی اجرای این طرح‌ها در کمیسیون ماده5 طی شده باشد، حتما مسوولان این کمیسیون تخلف کرده‌اند اگر هم در مقیاس دهیاری‌ها بدون توجه به طرح‌ها مجوز داده باشند، باز هم تخلف انجام شده است.

جایگاه شورای‌عالی شهرسازی ‌و معماری کشور در قضیه تجاوز به زمین‌های شمال در کجای این نظارت‌ها و پیگیری‌هایی که مطرح می‌کنید، قرار دارد؟ آیا اصلا شورای‌عالی ورودی می‌تواند داشته باشد؟
این موضوع و مواردی از این دست در دستور کار ما در شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور قرار دارد و به‌طور قطع آن را تعقیب خواهیم کرد.  شورای‌عالی شهرسازی به طور قطع وارد این موضوع خواهد شد و آن را به عنوان اصلی‌ترین وظایف حاکمیتی دنبال خواهیم کرد؛ چون این کار نه به مصلحت کشور است و نه به مصلحت حتی ساکنین محلی. معمولا فقط بسازوبفروش‌ها و دلالان در این پدیده منتفع می‌شوند؛ یعنی کسانی که زمین‌های کشاورزی را به ثمن‌بخس خریداری می‌کنند و با تبدیل کاربری، آن را به زمین ویلایی تغییر می‌دهند.

در شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور برای زمین‌های شمال، طراحی یک طرح ویژه را مدنظر قرار خواهیم داد و با این موضوع به‌صورت ویژه برخورد خواهیم کرد.

چرا در یکی دو سال گذشته، درحالی که بازار مسکن راکد بود، بازار زمین‌های شمال با رونق مواجه شد و تقاضا برای خرید زمین و ویلا افزایش پیدا کرد؟
نکته‌ای که باید در چنین تحلیلی مدنظر داشت و فقط شامل شمال نمی‌شود بلکه برای کل کشور مصداق دارد این است که زمین فی‌نفسه ارزشی ندارد. زمین در ایران زیاد است، کویر لوت، خارج از حریم شهرها و نقاطی از این دست. اما زمین موقعی که طرح شهرسازی روی آن گذاشته می‌شود، واجد ارزش می‌شود. در قضیه شمال، زمین‌های کشاورزی را دارند به زمین‌های شهری تبدیل می‌کنند و این کار غیرقانونی است. این نشان می‌دهد در مناطقی که ما اسم آن را روستا می‌گذاریم، ولی واقعا ارزش منابع طبیعی، کشاورزی و ارزش‌های ویژه درجه یک زمین کشاورزی دارند، صرفا نمی‌توانیم با قوانین عادی برای آنها برنامه‌ریزی کنیم و باید با همان طرح‌های ویژه که اشاره کردم، مدیریت شود.

طرح ویژه یعنی چه؟ راهکار عملیاتی برای مهار شمال ‌فروشی چه می‌تواند باشد؟
طرح ویژه یعنی طرحی که از برنامه‌ها و قوانین معمول و طبیعی طرح‌های شهری مثل طرح‌های جامع و تفصیلی معمولی، خارج و فراتر است و اهمیت زیادی دارد.

به عنوان مثال شهر بسطام پیش‌از انقلاب بیشتر از پنج هزار نفر جمعیت نداشت، ولی به خاطر آثار تاریخی این شهر، آن زمان طرح ویژه شهری برای این منطقه تعریف کردند و این شهر را متفاوت از سایر شهرها در قوانین شهرسازی لحاظ کردند.

با همین نگاه ما در شورای‌عالی برای مناطقی مانند ماسوله ونراق و....طرح‌های ویژه‌ای تهیه کرده‌ایم، نوار ساحلی شمال کشور یک منطقه ویژه است و صرفا براساس طرح‌های ناحیه‌ای و عادی نباید با آنها برخورد کنیم. این روند قابل ادامه نیست و نباید هم ادامه پیدا کند و به خاطر منافع عده‌ای بسازوبفروش‌ نباید منافع کل کشور به خطر افتاده شود.

ولی سرعت زمین‌خوارهای شمال در تغییر کوه‌‌ها و تپه‌ها به زمین‌های ویلایی تندتر از برنامه‌‌ای است که شورای‌عالی شهرسازی به تازگی قصد کرده آن را در قالب طرح ویژه به اجرا دربیاورد. مدت‌زمان ‌تغییر چهره‌ مناطق ییلاقی شمال تحت‌تاثیر ویلاسازی‌ها شاید از چندین سال به کمتر از یک‌سال رسیده است. در برخی مناطق ییلاقی و روستاهای شمال، درست در کنار چراگاه‌ها، ویلاسازی‌های گسترده‌ به شکل شهرک‌هایی با اسامی مختلف در حال انجام است. در مقابل این حجم ساخت‌وساز، شورای‌عالی شهرسازی موفق به مهار خواهد شد؟
ببینید برخورد با این پدیده یک فرآیند است که فقط در حوزه اختیارات وزارت راه‌وشهرسازی نمی‌گنجد. مثلا سازمان ثبت اسناد و املاک کشور باید به این موضوع ورود کند، وزارت جهاد کشاورزی هم همین‌طور. این یک کار میان‌بخشی است که همه دستگاه‌ها باید کمک کنند. معلوم است که ثبت نباید اجازه تفکیک منابع طبیعی را بدهد، جایی که پایان‌کار قانونی برای آن صادر نشده، نباید سند تفکیکی برایش صادر شود. مشاهدات نشان می‌دهد، این موضوع مشمول مرور زمان شده است یعنی ابتدا بدون اخذ سند، زمین‌ها را تفکیک می‌کنند و بعدها در طولانی‌مدت به دنبال سند آن می‌روند. این اتفاقات به معنی آن است که دستگاه‌هایی که وظیفه حاکمیتی دارند مثل استانداری‌ها و فرمانداری‌ها به وظایف خود درست عمل نمی‌کنند، نه اینکه عمدی در کار باشد، بلکه آنقدر این پدیده گسترده شده که به شکل یک تخلف عادی جلوه می‌کند.

به هرحال اقدام ما مستلزم هماهنگی اجزایی است که در شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور عضو هستند.

در ترکیب شورای‌عالی، وزیر دادگستری هم عضویت دارد که بتوانید جنبه‌های حقوقی و قضایی این پدیده را در جلسات شورا پیش ‌ببرید؟
اگر لازم باشد از رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در جلسه شورا دعوت خواهیم کرد.

رونق ویلاسازی و خرید و فروش زمین‌های شمال با گزارشی که اخیرا وزیر راه‌وشهرسازی در گفت‌وگو با ویژه‌نامه نوروزی تجارت‌فردا درباره گروه‌های زیرخط‌فقر مطرح کردند ناسازگار است. آقای آخوندی می‌گویند در  هشت سال گذشته 9درصد جامعه یعنی چیزی حدود یک دهک کامل، عضو طبقه زیر خط‌فقر شدند. پس چطور، تقاضا برای خرید زمین و ویلا در شمال به عنوان دارایی‌ ‌ملکی دوم بیشتر افراد، رو به افزایش است؟
هزینه این نوع ویلاسازی خیلی بالا نیست و متاسفانه زمین‌ها به ثمن‌بخس واگذار می‌شود، حتی زمین‌هایی که در محدوده شهرها نیست و در منابع طبیعی قرار دارد ارزان‌تر هم فروخته می‌شود.

ولی یک واقعیتی وجود دارد و آن، این است که حجم نقدینگی موجود در دست مردم و تورم موجود در جامعه و شکسته‌شدن سد شهرسازی طی این سال‌ها، همگی باعث شده که سرمایه‌ها به سمت بازار زمین، مسکن و ویلا سوق پیدا کند. در سال82 در دولت گزارشی ارائه کردیم درباره تراکم‌فروشی. آن موقع بحث فروش تراکم خیلی داغ بود و در معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن بنا داشتیم جلوی آن را بگیریم.

بحث بر سر این موضوع بود که اگر بخش‌های مختلف اقتصادی مثل تولید، تجارت وخدمات سود معقول مثلا 20درصد دارند، بحث دیگری در کنار اینها رونق گرفته که سود تضمینی مثلا 60درصدی سالانه به افراد می‌دهد که از کانال فروش مقررات شهرسازی به دست می‌آید. بابی در شهرها باز می‌شود که سرمایه‌ها را دارد به سمت خودش جذب می‌کند، سرمایه‌هایی که باید برود به بورس و صنعت، دارد خیلی بیشتر از ظرفیت می‌آید به سمت صنعت ساختمان. متاسفانه در کشور در مقاطعی سعی شده رکود انباشته در اقتصاد را از طریق تحریک صنعت ساختمان به قیمت فروش شهرسازی، خاتمه دهند.

این تلاش الان هم ادامه دارد؟
بله. اما تحریک بی‌قواره صنعت ساختمان و ساخت‌وساز به شکل عادی اتفاق نمی‌افتد، وقتی مقررات شهرسازی فروخته می‌شود، اتفاق می‌افتدوناهنجاری به بار می‌آورد.

همین اثر تحریکی ساخت‌وساز که به تدریج به شمال هم کشیده شده و شکل ظاهری ویلاها را به برج‌ویلا تبدیل کرده، چگونه می‌شود از بین برد؟
در دنیا ساخت‌وساز توسط بسازوبفروش انجام نمی‌شود توسط گروه‌های DEVELOPER (توسعه‌دهنده‌ها) انجام می‌گیرد. بسازوبفروش‌ها به دنبال رانت و سود کوتاه‌مدت هستند و بعد از اتمام پروژه هم بساط خود را جمع می‌کند و هیچ مسوولیتی حتی نسبت به سازه‌ای که احداث کرده‌اند، به گردن نمی‌گیرند. اما گروه‌های DEVELOPER طرح تهیه می‌کنند، منابع مالی تامین می‌کنند، طراحی می‌کنند ساخت‌وساز را مدیریت می‌کنند و در نهایت ساختمان را بیمه می‌کنند و حتی بعد از بهره‌برداری آن را اداره می‌کنند و به ساکنان و صاحبان ساختمان سرویس‌های مناسب می‌دهند.

در ایران حلقه مفقوده‌ای به اسم توسعه‌دهندگان در صنعت ساختمان داریم، یعنی شرکت‌هایی که تایید صلاحیت شده‌اند، رتبه‌بندی شده‌اند و دولت هم اگر بخواهد به بخش مسکن کمک کند از این طریق کمک می‌کند. در مقابل، بسازوبفروش دنبال منافع کوتاه‌مدت است و صرفا سرمایه دارد اما گروه‌های DEVELOPER می‌تواند منابع جذب کند، عقبه فنی دارد در ضمن این گروه‌های ساختمانی نمی‌توانند به گونه‌ای ساختمان‌ را بسازند که در آینده مسوولیت نپذیرند. لذا این حلقه باید باز شود که ما در حال تدوین قانون مربوط به آن هستیم. موضوع گروه‌های DEVELOPER را از آن بابت مطرح کردم که اگر در آینده بخواهیم پروانه ساخت شهرک‌های مسکونی در نقاط مختلف کشور از جمله شهرهای شمالی که این پتانسیل را دارند، صادر کنیم باید به این سمت حرکت کنیم.

کدام دستگاه‌های محلی یا ملی، در ردیف اول مسوولیت برخورد با پدیده زمین‌خواری در شمال قرار دارند؟
ما نظارت و پایش گوهری مثل جنگل‌های شمال را به دهیاری‌ها سپرده‌ایم و این جفا به این گوهر است. دهیاری و شهرداری درست کردیم، اما کنترل نکردیم که درآمدهایش از کجا دارد تامین می‌شود و هزینه‌هایش چقدر است. حالا اگر شهرداری ولخرجی کند و یک میدان شهر را چند بار در سال تخریب و از نو بسازد، آن فرد از پاسخگویی درباره اقدام خود معاف است و متاسفانه از موقعی هم که حاکمیت شهرسازی را در هشت سال گذشته تعطیل کردند تبعاتی نصیب کل کشور شده که در کوتاه‌مدت ممکن است افراد آن را حس نکنند.

 این مصیبت زمین‌های شمال هم به خاطر تعطیل شدن شهرسازی است. ضعیف شدن شهرسازی در همه جای کشور می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری داشته باشد. برای این موضوع، مصداق دارم. تا پیش از انقلاب محدوده شهر تهران به شکلی بود که خیلی از مناطق فعلی جزو محدوده شهر نبودند، یک محدوده مرکزی 25ساله داشتیم. آن موقع از لفظ داخل محدوده و خارج محدوده مرتب استفاده می‌شد. 50 درصد محدوده فعلی تهران آن زمان خارج از محدوده بود.

در سال‌های بعد از انقلاب، گروهی آمدند اعلام کردند که افراد به تهران مراجعه کنند تا به آنها زمین‌ داده ‌شود. زمین‌های خارج از محدوده 25ساله تهران به این شکل توزیع شد و شهر به این طریق گسترش پیدا کرد. بخش‌هایی از منطقه2 مثل سعادت‌آباد، تقریبا همه منطقه4، کل منطقه5، مناطق 17 و 18 و 19 و 20 و کل مناطق 21 و 22 مناطقی هستند که در این تصمیم غلط به زیر بار مسکونی رفتند.

در ضمن آن موقع شورایی داشتیم به اسم شورای نظارت بر گسترش شهر تهران به ریاست نخست‌وزیر که محدوده 25ساله را کنترل می‌کرد و اگر قرار بر این بود سرمایه‌گذاری‌ خاصی در تهران شکل بگیرد در جلسه‌ای با مقیاس حضور نخست‌وزیر و اعضای شورای‌عالی شهرسازی و شورای اقتصاد، این موضوع تصمیم‌گیری می‌شد. مثلا پروژه اکباتان که آن زمان خارج از محدوده بود در چنین جلسه‌ای به تصویب رسید. الان متاسفانه محدوده 25ساله شهر تهران از بین رفته و این شهر اصلا جایی برای گسترش ندارد.

لذا تعطیل شدن وظایف حاکمیتی در دوره حاضر نیز در حوزه شهرسازی باعث شده حتی در تهران اتفاقاتی بیفتد که قابل دفاع نیست. حتی اگر چه شکل ظاهری قانونی را به خود دارد اما روح قانون را ندارد و هدف اصلی قانون که حفظ منافع بلندمدت شهروندان است، رعایت نمی‌شود. اگر با همین آهنگ در تهران حرکت کنیم، تهران در 10 سال آینده غیرقابل سکونت می‌شود. همین زمستان امسال تهرانی‌ها در آلودگی کامل به سر بردند و لازم است در وظایف و اقدامات تجدیدنظر شود. متاسفانه در چند سال اخیر وزارت راه‌وشهرسازی همه اقدامات را در مسکن‌مهر خلاصه کرد و اقداماتی از این جنس تعطیل بود.

دست مسوولان محلی از بابت اعمال قوانین کنترلی در برابر تجاوز‌های ساختمانی به زمین‌های کشاورزی شمال تا چه حد باز است؟
قوانین کنترلی در این حوزه، عمدتا به قانون شهرداری‌ها برمی‌گردد. در ماده 100 قانون شهرداری‌ها یا همان کمیسیون ماده100 آمده است، اگر کسی پروانه گرفت و خلاف پروانه شروع به ساخت کرد، شهرداری می‌تواند 2 اقدام در برابر آن داشته باشد، اول قلع و قمع یعنی تخریب و دوم در قالب تبصره‌ای که در ذیل این ماده لحاظ شده، درصورتی که ساخت‌وساز خلاف ضوابط ایمنی و بهداشتی نباشد، شهرداری‌ها می‌توانند از سازنده یا مالک جریمه بگیرند؛ اما همین تبصره به مرور زمان تبدیل شده به یک ردیف درآمدی برای شهرداری‌ها و روح قانون و ماده 100 را تخلیه کرده است. در حال حاضر یکی از سرفصل‌های درآمدی بودجه شهرداری‌ها، جرایم کمیسیون ماده100 است. حتی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم نظام مدیریت شهری، سازنده‌ها را هدایت می‌کند به سمت خلاف کردن.

پس در نهایت می‌توان یکی از علت‌های ساخت‌وسازهای غیرمجاز چه در تهران و چه در مناطق شمالی کشور را نیاز مالی شهرداری‌ها عنوان کرد. این موضوع قابل پیگیری نیست؟
شهرداری‌ها توسط دستگاه‌های حاکمیتی کنترل جدی نمی‌شوند، به این معنا که درآمد و هزینه‌های آنها کنترل نمی‌شود.

 نظام مدیریت شهری به جای آنکه منافع بلندمدت شهر را حفظ کند منافع کوتاه‌مدت سازمانی خود را تامین می‌کند. عمده درآمد شهرداری‌ها به‌واسطه عارضه‌هایی است که برای شهر تولید می‌شود، البته نمی‌خواهم فقط شهردارها را متهم کنم، دولت هم در عین حال وظیفه دارد که منابع جدید و جایگزین معرفی و ایجاد کند. وقتی درآمد کنترل نشود، بودجه حیف و میل می‌شود. رشد چند برابری بودجه جاری نسبت به بودجه عمرانی اتفاق می‌افتد.

در سایر کشورها شهرداری‌ها همه درآمدشان را به ساخت‌وساز و عوارض ساخت گره نمی‌زنند بلکه عمده آن را به عوارضی متصل می‌کنند که در درازمدت ساری و جاری است و عارضه‌های کالبدی‌‌اش هم حداقل است، اما چون این کار پردردسر است نظام مدیریت شهری ما دنبال آن نمی‌رود. چون دوره‌های مدیریتی شهرداران کوتاه است، مدیران می‌خواهند همه چیز در کوتاهترین دوره و در دوره مدیریت خودشان به نتیجه برسد ولو اینکه پروژه‌ها نیز اصلا توجیه فنی و اقتصادی کافی هم نداشته باشند.

به نظر شما تبعات زیست‌محیطی ناشی از رخداد تخریب جنگل‌های شما حادتر است یا خشک‌شدن دریاچه ارومیه؟
این پدیده از اتفاقی که در دریاچه ارومیه افتاد، بدتر است. دریاچه ارومیه وقتی دریچه سدها را بازکنیم، شاید قابل احیا باشد، اما جنگل وقتی از بین رفت و به جای آن ساختمان ساخته شد قابل احیا نیست.
|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در یکشنبه ۱۴ اردیبهشت۱۳۹۳ و ساعت 9:56 | 
سهم استان مازندران از گردشگری در نوروز 1393

مدیر کل دفتر آموزش سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد

تولید روزانه ۱۱ هزار تن زباله در استان‌های شمالی در تعطیلات نوروز ۹۳

خبرگزاری تسنیم: مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: روزانه در استان گلستان هزار تن، در گیلان ۲ هزار تن و در مازنداران ۲۵۰۰ تن زباله تولید می‌شود که این آمار در ایام نوروزی ۲ برابر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از سازمان محیط زیست، محمد درویش، مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست درباره میزان تولید زباله در استان‌های ساحلی شمال کشور گفت: روزانه در استان گلستان هزار تن، در گیلان 2 هزار تن و در مازنداران 2500 تن زباله تولید می‌شود که این آمار در ایام نوروزی 2 برابر می‌شود.

وی با بیان این که زباله یکی از معضلات اصلی استان‌های شمالی است، بیان کرد: برای مقابله با این مشکلات، جلوگیری از ریختن زباله و آموزش فرهنگ و رفتار زیست محیطی به گردشگران، طرحی با عنوان «مسیر سبز، ساحل پاک» امسال به اجرا در آمد که در 6 استان البرز، تهران، قزوین، گلستان، گیلان و مازندران اجرایی شد.

درویش افزود: در این طرح که با همکاری استانداری‌ها، ادارات کل‌ محیط زیست و تشکل‌های مردم نهاد انجام شد با انجام اقداماتی مانند آموزش چهره به چهره، پخش تراکت و انجام کارهای تبلیغی سعی شد تا آموزش رفتارهای صحیح زیست محیطی به گردشگران در دستور کار قرار گیرد.

وی استان گیلان را«پیش رو» در اجرای این طرح عنوان کرد و اظهار داشت: این استان با اجرا «گشت ویژه مسیر سبز ـــ ساحل پاک» اقدامات پیشگیرانه خوبی را انجام داد. همچنین کارهای نمادین خوبی نیز انجام شد و NGO‌ها نقش موثری داشتند، برای مثال کیسه‌های زباله از سنگ پر شد و در کنار جاده‌های گذاشته شد تا همگان متوجه این موضوع باشد که زباله‌ها باید در پلاستیک در بسته قرار گیرد.

وی درباره ارزیابی اقدامات سایر استان‌ها نیز گفت: استان البرز نیز از ابزارهای آموزشی به خوبی استفاده کرد. در استان تهران نیز NGOمسئول اجرای طرح‌های آموزشی مسیر سبز بودند و اداره کل محیط زیست تهران وظیفه نظارت را بر عهده داشت.

*مازندران رکورددار آلودگی در ایام نوروز

مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست،استان مازندران را دارای بیشتر میزان آلودگی‌ها در ایام نوروز عنوان کرد و توضیح داد: در ایام نوروز بیشترین نرخ آلودگی سواحل و جاده‌ها و زیستگاه‌ها مربوط به مازنداران بود که البته با وجود این‌که بیش‌ترین مسافرین به سمت این استان می‌آیند باید اقدامات بیش‌تر و مثمرثمرتری انجام شود و از استاندار و مسئولان اجرایی این استان انتظار بیش‌تری می‌رود.

همچنین محمد‌علی صدیق عربانی، مدیر روابط عمومی گیلان نیز اظهارداشت: برآوردهای ما نشان می‌دهد نسبت به سال گذشته 70 درصد زباله کم‌تری در نوار ساحلی و جاده‌ها استان گیلان ریخته شده است. با پایان تعطیلات نوروزی معمولاً با آلودگی سواحل و زیستگاه مواجهیم که امسال با بسیج همگانی توانستیم تا حد زیادی این آلودگی‌ها را کاهش دهیم.

وی با اشاره به بکارگیری اقدامات پیشگیرانه در راستای حفاظت از محیط زیست متذکر شد: امسال بحث جرائم رانندگی زیست محیطی با همکاری پلیس راهور به خوبی اجرا و اعمال شد و با پرتاب زباله از خودرو به ویژه در مسیرهای جنگلی برخورد قانونی صورت گرفت.

|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در چهارشنبه ۲۷ فروردین۱۳۹۳ و ساعت 20:35 | 
لاویج در رسانه ها و خبرگزاری های معتبر ایران

 

 لاويج در روزنامه های ايران

سارا طالبي زاده  - نويسنده روزنامه ايران در تاريخ شماره 3834 20/10/8۶   صفحه يازده  (ايران زمين) با تيتری به نام اينجا لاويج است / قطعه اي از بهشت زميني به معرفی اين منطقه زيبا پرداخته است. نويسند همطالب خود را اين گونه شروع می کند « بين نور و آمل، وقتي كه جنگل هاي چمستان را از گذر پارك كشپل پشت سر مي گذاري، در پس گردنه آن كوه هاي سرسبز به آن روستاي محصور شده مي رسي كه در ميان كوه هاي پردرخت و زيبايي هايش به قدري بكر و پر ابهت است، كه احساس حقير بودن به تو دست مي دهد. و .....

مطلب بعدی خبری از روزنامه قدس با عنوان  ۱۶طرح گردشگري روستايي در مازندران اجرا مي شود با مطالبی شامل « نمازي با بيان اين كه گردشگري حق طبيعي و مسلم هر شهروند است و در كشور ما گردشگري روستايي سابقه چنداني ندارد، گفت: 16 روستاي مازندران كه با هدف توسعه اكوتوريسم شناسايي شده اند شامل: گرسماسر رامسر، لاويج نور، امام زاده عبدا... آمل، آسيابسر بهشهر، فرح آباد ساري، دوهزار تنكابن، چپكرود جويبار، هندوكلاي آمل، آب اسك، ورسك، جواهرده رامسر، يوش نور، كندلوس چالوس، لاجيم سوادكوه، آبگرم لاريجان و كجور نوشهر مي باشند. و.... است این خبر در دوشنبه 27شهریور ماه 1385 در خبرگزاری ها منتشر شد.

 عقيل امامي خبرنگار كيهان در ساري در تيتری با عنوان بهار زيبا در مازندران ديدني تر است به معرفی جاذبه های تفريحی اين استان می پردازد . نويسنده از  پارك جنگلي نور، كاخ تميشان، قلعه بلده، فيل سنگي، آبشار آب بري و آب معدني لاويج در نور، بقعه آقاشاد با لوزاهد، مجتمع سياحتي كندلوس، پارك جنگلي سي سنگان، و... هم ياد می کند.اين خبر در تاريخ يکشنبه 21 اسفند 1384-صفر 1427- 12 مارس 2006- سال شصت و چهارم-شماره 18475 روزنامه کيهان چاپ گرديد.

نگينى زيبا در دامنه البرز عنوان مطلبی است که در روزنامه ابرار شماره ۵۰۲۷ - ۱۷ ارديبهشت ۱۳۸۵ - ۹ ربيع الثانى ۱۴۲۷ - ۷ مى ۲۰۰۶  به چاپ رسيد. که به معرفی دو جاذبه زيبا در منطقه لاويج می پردازد.

* آبگرم معدني لاويج
اين آبگرم در روستاى لاويج در ۲۵كيلومترى جنوب چمستان در ميان دره هاى جنگلى و زيباى البرز قرار دارد. اين آبگرم به دليل خواص بالاى درمانى براى دردهاى استخوان و مفاصل و بيماريهاى پوستى همواره گردشگران زيادى را در تمام فصول به خود اختصاص داده است.
* بوستان جنگلى كشپل
اين بوستان در ابتداى جاده آسفالته لاويج در محور چمستان به آمل قرار دارد، حاشيه زيباى ساحل رودخانه لاويج رود، وجود چشمه هاى پرآب با گوارايى ويژه،امكانات نسبى اقامت و پارك بازى كودكان اين بوستان را به تفرجگاه مردم منطقه و مسافران غيربومى تبديل كرده است. 
 روزنامه ایران ِ تاریخ
دوشنبه ۳ بهمن ۱۳۸۴ در صفحه جوان خود به معرفی لاویج و سایت لاویج می پردازد تیترهای این صفحه امه ديما (چمستان كجاست) و آبگرم لاويج می باشد.

راه «لاويج» از ميان مه مى گذرد پنجشنبه ۲۴ فروردين ۱۳۸۵ - ۱۴ ربيع الاول ۱۴۲۷

روزنامه ايران -  ايران زمين از ديگر مطالبی است که به معرفی منطقه مورد نظر می پردازد.

روزنامه سرمايه در شماره 512 1/5/86 -  صفحه سيزده (گردشگري) با تيتر سفر به بزرگ ترين پارك جنگلي خاورميانه از پارک جنگلی کشپل هم در کنار سيسنگان و پارک جنگلی نور ياد می کند.
  پارك جنگلي كشپل: در كيلومتري غرب شهر چمستان، در كنار رودخانه زيباي لاويج قرار گرفت كه به دليل وجود چشمه سارهاي متعدد و سالم سازي آن، زمين هاي ناهموار، درختان انبوه و تنومند پهن برگ، پارك كودك و... مكان مناسبي براي سپري كردن اوقات شما باشد.

آنچه در ميان همه اين خبرگزاری ها و روزنامه ها تقريباْ مشترک می باشد منبع خبر می باشد که بيشتر از سايت لاويج برگرفته شده است.

 

 

|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در شنبه ۲۵ خرداد۱۳۸۷ و ساعت 11:58 | 
آمارنامه سال 1385 - دهستان لاویج

جمعيت

خانوار

آبادي

دهستان

شهر

 

 

 

 

 

لاويج

چمستان

مرد

زن

كل

 

 

 

 

1535

1694

3229

741

 

لاويج

چمستان

17

6

23

5

اغوزكتي

لاويج

چمستان

70

68

138

28

خطيب كلا

لاويج

چمستان

280

321

601

127

ديزينكلا

لاويج

چمستان

37

63

100

22

سادات محله

لاويج

چمستان

358

429

784

186

كياكلا

لاويج

چمستان

73

82

155

35

ملا محله

لاويج

چمستان

95

108

203

50

ملا كلا

لاويج

چمستان

141

135

276

74

به بنك

لاويج

چمستان

48

45

93

26

خورتاب رودبار

لاويج

چمستان

263

276

539

120

رئيس كلا

لاويج

چمستان

153

164

317

68

كرچي

لاويج

چمستان

|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در سه شنبه ۳ مهر۱۳۸۶ و ساعت 12:21 | 
طرح گردشگری روستایی در دهستان لاویج

طرح گردشگری روستائی در 365 روستا کشور اجرا می شود

با طراحی اکوتوریسم گردشگری روستایی در 365 روستا از 36 هزار روستای کشور به سرمایه گذارانی که تمایل داشته باشند در اکوتوریسم روستائی فعالیت کنند تسهیلات بانکی با بهره 4 درصد اعطا می شود.
دبیر کمیته راهبردی گردشگری روستائی و عشایری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
کشور  با بیان مطلب فوق در جمع دهیاران استان مازندران در ساری افزود : گردشگری حق طبیعی و مسلم هر شهروند است و در کشور ما گردشگری روستائی سابقه چندانی ندارد.
علی محمد نمازی  با بیان اینکه از 16 شغلی که در دنیا ایجاد می شود یک شغل مربوط
به گردشگری است اظهار داشت: در سال 2004 ، هفتصد و 62 میلیارد دلار  درآمد از این طریق عاید کشورها شد و 53 درصد این درآمدها مربوط به اکوتوریسم روستائی و گردشگری در روستا بوده است..
مشاور رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور گفت: 16 روستا با هدف توسعه
اکوتوریسم در استان شناسائی شده که از این میان روستاهای گرسماسر رامسر و لاویج نور با اختصاص 20 میلیون تومان در مرحله مطالعاتی خود قرار دارد و پس از مطالعات اولیه با اخذ اعتبار استانی لازم به مرحله اجرا در خواهد آمد.
وی با بیان اینکه هدف از اجرای طرح توسعه اکوتوریسم روستائی حفظ بافت های قدیمی
در روستاها است از بخشداران خواست از هر روستا 4 دیپلمه و تحصیل کرده بالاتر را به عنوان راهنماهای تور جذب کنند.
نمازی همچنین از ایجاد 5 کمپ عشایری برای استفاده گردشگران در آینده نزدیک در 5
استان کشور خبر داد.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد تا سال آینده گردشگری روستائی در تمام روستاهای
کشور رونق یابد و به دهیاران این نوید را داد که هر روستائی که گردشگر بیشتری جذب نماید اعتبار و امکانات بیشتری دریافت خواهند کرد و ازدهیاران فعال اکوتوریسم روستائی تقدیر خواهد شد.


      منبع :              http://mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsID=378907     

 

|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در چهارشنبه ۸ شهریور۱۳۸۵ و ساعت 16:54 | 
لاویج در یک نگاه

لاویج یکی از دهستانهای شهر چمستان نور در استان مازندران می باشد که در پای سلسله جبال البرز قرار دارد و دارای موقعیت پای کوهی است.در عرض جغرافیایی ۳۶درجه و ۲۵دقیقه شمالی وطول جغرافیایی ۵۲درجه و ۴دقیقه شرقی در ارتفاع ۷۳۹متری از سطح دریا قراردارد.(۱)
این دهستان متشکل از ۹ روستا میباشدکه عبارتند از رئیس کلا (مرکز دهستان)-دیزینکلا-بهبنک-کرچی- کیاکلا-ملاکلا-خطیب کلا-ملا محله-سادات محله .
همه روستا ها در پای کوهها مستقر میباشند و دور تا دور دهستان لاویج را حصار بلندی از کوههای البرز فرا گرفته است که در بهار و تابستان پوشیده از در ختان انبوه و سرسبز می شود که مناظر بدیع و دل انگیزی خلق می کند.این منطقه از آب و هوای بسیار مطبوع و خنکی در بهار و تابستان برخوردار می باشد که به همراه طبیعت و سرسبزی بی نظیر  مسافران و توریستهای زیادی را در خود جذب می کند.
به طوری که می توان سوغات لاویج را هوای پاک و سالم و یک شب خوابیدن در دامن طبیعت آن در بهار و تابستان نام برد که خاطره آن سالها در ذهن مسافران خواهد ماند
 وجود آب گرم در این مکان و طبیعت بی نظیر آن علاقه مسافران را به ماندن در این مکان جلب می کند و این خود
نقش اقامتگاهها و رستوران ها را در این مکان بیش از پیش مهم جلوه می دهد. 
  در حال حاضر دارای ۳ مسافر خانه در کنار آبگرم ۲ سوئیت و صدها خانه و ویلاهای اجاره ای می باشدکه با توجه به خیل عظیم مسافر در بهار و تابستان ظرفیت پذیرایی از همه مهمانان را ندارد و جا دارد تا در این زمینه بیشتر توجه گردد.
این ناحیه کوچک به وسعت لاویج دارای نواحی اکوتوریستی بی نظیری می باشد .از نواحی تفریحی وتوریستی آن می توان از: ۱.پارک جنگلی کشپل ۲.آبشار حرام او ۳.جاده های جنگلی ۴.آبگرم معدنی لاویج  ۵.سوردار ۶.جنگل اسیونگ ۷.مراتع و چمنزارهای نومه ۸. چشمه ها و رودخانه های پر آب و خروشان ۹.ییلاق زیبای ایزوا ۱۰.منطقه ییلاقی میر خمند و کوههای پوشیده از انبوه درختان و جنگلهای وسیع و بکر را نام برد. در ضمن این منطقه ۳۰ کیلومتر با نوار ساحلی خزر ( با ماشین نیم ساعت تا دریا) فاصله دارد.


   (۱) ارقام بر گرفته از سایت .
WWW.fallingrain.com/world/IR/17/Rais_Kola.html

|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در دوشنبه ۲۹ خرداد۱۳۸۵ و ساعت 16:41 | 
معرفی آبشار حرام او

استان مازندران به دلیل شیبهای تند رشته کوههای البرز که سرچشمه رودهای فراوانی است، آبشارهای کوچک و بزرگی دارد که از نواحی مختلف آن سرازیر می شود و عمدتاً در نواحی مرکزی این رشته کوهها قرار دارد. برخی از آنها بلند و پر آب و برخی دیگر کوتاه و کم آب اند. هر کدام از این آبشارهای کوچک و بزرگ به عنوان یک عنصر متمایز طبیعی- توریستی به شمار می آیند ودارای قابلیتهای فوق العاده بهره برداری برای جذب جهانگردان ایرانی و خارجی است.
آبشار حرام او با مقدار فراوان آب که از دل زمین به بیرون می ریزد در مسیر جاده چمستان به لاویج قرار دارد و دارای آب خنک و گوارایی است و همیشه پذیرای جهانگردان زیادی در مسیر جاده می باشد و دارای عناصر فضایی کوه و جنگل می باشد.
آین آبشار دارای امکانات پذیرایی و تفرجگاهی بسیار زیبایی برای مهمانان عزیز می باشد.
در مورد وجه تسمبه آن(به طور شفاهی ) چنین نقل می شود که این آب به حرم او معروف است چون این آب از ارتفاعات سوردار و از پایین دست حرم امام زاده ای که درآنجا دفن است به پایین سرازیر می شود و (او)
در زبان طبری به معنی آب می باشد و با ترکیب ابن دو معنی آبی که از حرم می آید رامی دهد. این لفظ به مرور زمان به حرام او تغییر یافته است.

|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در چهارشنبه ۲۳ فروردین۱۳۸۵ و ساعت 14:55 | 
لاویج از دیروز تا امروز
     لاویج از دیروز تا امروز

محافظت در برابر عناصر خشن و نامساعد محیط پیرامونی
گرما و سرمای شدید، برف و باران، محافظت در برابر جانوران وحشی و حشرات، همه مواردی هستند که ساختن خانه و داشتن سرپناه را الزامی میسازد.
تصویر روبه رو نمای یکی از خانه های قدیمی منطقه لاویج را نشان می دهد.این خانه ها با هنرمندی و معماری خاصی بنا شده اند ودر ساخت آن کلیه شرایطی را که در بالا بر شمردیم رعایت شده است.
این خانه ها به صورت ساختمانی ساده و یکنواخت و مصالح ابتدایی قابل دسترسی در محیط پیرامونی، ساخته
می شود. قطر دیواره این خانه ها نزدیک به یک متر می باشد
و مثل یک عایق عمل می کند. به طوری که در تابستان مانع
ورود گرمای شدید خورشید به داخل خانه و سرد وخنک شدن آن می شود.و در زمستان از هدر رفتن انرژی گرمایی به بیرون از ساختمان جلوگیری می کند. ابزار ها،

مصالح و مواد به کار رفته در این خانه ها از سنگ، چوب و گِل می باشد.در گذشته بسیاری از مصالح خانه های روستایی از مواد طبیعی پیرامون تامین می شد. اما امروزه در کنار به کار گیری مواد و مصالح جدید، الگو برداری و تقلید از بناها و معماری شهری و کاربرد مصالح متنوع غیر بومی دربسیاری از سکونتگاهای رواج یافته است.
در تصویر نمای یکی از ساختمان های جدید منطقه را مشاهده می کنید که با سبک و معماری جدید ساخته شده و مصالح به کار رفته در آن کلاً غیر بومی می باشد.
این تغییر و تحول در کالبد سگونتگاهای روستا هم موجب شکل گیری بافت تازه ای شده است.این تصویری که مشاهده می کنید از محله های قدیمی لاویج است. خانه ها در نزدیکی

همدیگر قرار دارند و هیچ حصار و مانعی آنها
از هم جدا نمی کند.و نشان دهنده پیوند های خویشاوندی و روابط عاطفی در دوره های گذشته می باشد.
ولی امروزه و در محله های جدید هر خانه با محدوده خاصی مشخص شده و حصار و دروازه ها، آنها را از هم جدا می کند.
بر این اساس، الگوی خانه ها تجلی گاه شیوه های زیستی و در نهایت، نیروهاو عوامل موثر محیطی، اجتماعی و اقتصادی در شکل بخشی به آنها است.
بدین ترتیب از طریق بررسی ویژگی های خانه های روستایی می توان به روابط اقتصادی و همچنین به ارزش های فرهنگی و آداب و سنن زمان بر پایی آن ها و نیز شناسایی مراحل بعدی رشد و گسترش آن ها که معمولاً در روند دگر گونی های زمان قابل پیگیری هستند ، راه یافت. و نقش انسان را در تغییر چشم اندازهای جغرافیایی به خوبی مشاهده کرد.

 

|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در سه شنبه ۲ اسفند۱۳۸۴ و ساعت 16:44 | 
به لاویج سفر کنید و در جنگل های آن گم شوید.
به لاویج سفر کنید و در جنگل های آن گم شوید.

یکی از جلوه های جذاب طبیعت لاویج، جنگل های انبوه و متراکم آن تا ارتفاع ۲۵۰۰متری از سطح دریا و به خصوص درختان راش آن که یادگاری از دوره های گذشته جنگل های هیرکانی در میلیونها سال قبل است می باشد.
مسافران از این موهبت الهی کمتر استفاده کرده و به جنگل های حاشیه جاده ها،بیشه زارها و آبگرم معدنی لاویج اکتفا می کنند و این چشم انداز بی نظیر طبیعی را که از با شکوه ترین صحنه های طبیعت لاویج را به نمایش گذاشته بهره چندانی نمی برند. واین درحالی است که خاطره سفر از این جنگل ها هرگز فراموش نخواهد شد،و مسافرت از طریق این جنگل های طولانی برای هر نوع توریست تجربه ای جالب و به یاد ماندنی دارد.در اینجا برای یک لحظه زمان در مقابل چشمانت متوقف می شود،چشم ها خیره می ماند و پاها از حرکت باز می ایستد و فقط به یک چیز می نگری و آن قدرت آن نقاش چیره دستی ، که اینگونه چشم انداز

زیبایی را بر بوم این کره خاکی به تصویر کشیده است. اینجا مرز ماندن و رفتن است و پرواز کردن بر اوج آسمان،یا گم شدن درپهنه سرسبز درختان.
جنگل های لاویج از تنوع زیاد گونه های گیاهی و دختان گوناگون برخوردار است ودر هر ناحیه آن چشمه سارانی از دل زمین به بیرون می جوشد ودر هر فصلی از سال از میوه ها ی وحشی و جنگلی خاصی برخوردار است. بهار با شکوفه های سفید،تابستان یکسره سبز و پاییز هزار رنگ آن از جاذبه های جالب و طبیعی آن به شمار می رود.
و جالب ترین و دیدنی ترین چشم انداز آن در دل جنگل هاست، جایی که جز صدای طبیعت چیزی به گوش نمی رسد،صدای پای حیوانات،فریاد های پرندگان،ناله و شیون باد،و سکوت و تنهایی غم انگیز جنگل،خروش رودخانه ها که موسیقی دل نشینی را به صدا در می آورد و به انسان آرامش خاصی می دهد.باید به داخل جنگل لاویج رفت تا این منظره ها را از نزدیک دید.به قول شاعر"شنیدن کی بود مانند دیدن" پس به لاویج سفر کنید تا در جنگل های آن گم شوید.
 

|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در شنبه ۸ بهمن۱۳۸۴ و ساعت 13:28 | 
معرفی سوغاتی های لاویج
هر ناحیه یا مکانی دارای آب و هوا و همچنین محیط جغرافیایی ویژه ای میباشد که فرهنگ مردمان آن ناحیه در طول قرن ها در تقابل و ارتباط باآن شکل میگیرد و به صورت آداب و رسوم،اعتقادات و باورها جلوه میکند.وحتی در نوع خوراک و پوشاک و مسکن انسان نیز بدون تاثیر نیست.لاویج هم از این قاعده مستثنی نیست،رویش گیاهان و شکوفه های درختان در فصل بهار و تابستان همراه با عطر گلهای وحشی و گیاهان معطر وخوشبو و چمنزارهای انبوه از گلهای بهاری این منطقه را برای پرورش زنبور عسل و زنبورداری مساعد ساخته به طوری که عسل لاویج با عطر و طعم طبیعی از سوغات اصلی لاویج می باشد.
صنایع دستی چوبی لاویج

از دیگر سوغاتی های لاویج با توجه به محصور بودن منطقه به وسیله جنگل و درختان انبوه صنایع دستی چوبی است. که در گذشته ها ی نه چندان دور از ابزارهای مهم زندگی مردمان منطقه به شمار می رفت. ولی امروزه بیشتر جنبه زینتی گرفته است. به طوری که این صنایع دستی زینت بخش مغازه ها و فروشگاههای صنایع دستی منطقه و شهرهای مجاور را تشکیل می دهد.
از آنجایی که این منطقه از پوشش گیاهی کافی و آب فراوان برخوردار است دامداری نیز به عنوان شغل ها ی جنبی  مردمان لاویج میباشد. وماست،شیر،پنیر،دوغ و کره محلی لاویج هم از شهرت و اعتبار خاصی در میان مسافران و توریستها برخوردار است.
از همه اینها که بگذریم آب و هوای خنک و مطبوع آن در فصل بهار و تابستان که پوشش انبوه گیاهان و درختان در تعدیل آن نقش دارند بهترین و به یاد ماندنی ترین سوغات لاویج را به وجود آورده است.شاهد این مدعا توریست ها و مسافرانی هستند که بعد از دیدن مناظر طبیعی آن اقدام به خرید زمین،وساخت ویلا و شهرکهای زیادی در منطقه کرده اند تادر ایام تعطیلات و تابستان در پناه طبیعت زیبا و آب و هوای پاک و سالم آن چند روزی را به دور از هیاهوی زندگی شهری به سر برند.

|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در یکشنبه ۲ بهمن۱۳۸۴ و ساعت 14:34 | 
فاصله نقاط تفریحی و توریستی منطقه با مرکز دهستان لاویج
از مرکز دهستان لاویج تا فاصله به کیلومتر مسیر
آبگرم لاویج ۱  جاده رییس کلا به کیاکلا
پارک جنگلی کشپل ۱۵ جاده چمستان به لاویج
آبشار حرام او ۳ جاده چمستان به لاویج
سوردار ۲۰ جاده لاویج به کرچی
جنگل اسیونگ ۱۰ جاده رییس کلا به کیاکلا
ییلاق ایزوا ۲۵ جاده لاویج به بهبنک
ییلاق میرخمند ۳۵ جاده لاویج به بهبنک
سواحل دریا ۳۰ جاده لاویج-چمستان -نور
مرکز استان-ساری ۱۵۰ جاده لاویج- چمستان-آمل
تهران ۲۵۰ جاده لاویج- چمستان-آمل-جاده هراز
|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در شنبه ۱ بهمن۱۳۸۴ و ساعت 10:37 | 
تفسیر نقشه های جغرافیایی شهرستان نور و موقعیت لاویج نسبت به آن
در تصویر ماهواره ای روبه رو چشم اندازهای طبیعی منطقه نور به خوبی نمایش داده شده است. در قسمت شمالی نوار باریک ساحلی قرار دارد و در بخش جنوبی نور ارتفاعات البرز قرار گرفته است.که تا ارتفاعات ۲۵۰۰متری پوشیده از درخت و جنگلهای انبوه میباشد.و در میان این دو
زمین های کشاورزی شالی قرار دارد. همچنین دهستان لاویج در قسمت جنوب شهرستان نور در میان انبوه درختان قرار دارد.


در نقشه بالا موقعیت شهرستان نور و شهرهای توابع آن نسبت به همدیگر وشهرهای دیگر استان مازندران و همچنین استان تهران به خوبی نمایش داده شده است.
|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در سه شنبه ۲۷ دی۱۳۸۴ و ساعت 17:3 | 
معرفی روستاهای جذاب ایران توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

13 فروردين، روز آشتي با طبيعت: گردشگران نوروزي با روستاهاي جذاب کشور آشنا شوند

جاذبه هاي طبيعي و تاريخي  استان مازندران

همزمان با 13 فروردين ماه، ايرانيان در آغاز فصل بهار به دامان طبيعت مي روند تا روح و روان خود را در آغوش سبزي و طراوت جلا بخشند.

معاونت اطلاع رساني ستاد تسهيلات نوروزي کشور، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري با شناسايي روستاهاي هدف گردشگري که داراي جاذبه هاي طبيعي و تاريخي هستند و اختصاص تسهيلات براي توسعه مراکز اقامتي، پذيرايي و تفريحي در اين روستاها، گردشگري روستايي را توسعه مي دهد.

 

ض) روستاهاي هدف گردشگري در استان مازندران  و جاذبه هاي آنان عبارت است از:

 

1- روستاي جواهر ده، شهرستان رامسر، بخش مرکزي، داراي مناطق ديدني و امکانات رفاهي، هتل، رستوران، خانه هاي استيجاري

 

2- روستاي جنت رودبار، شهرستان رامسر، بخش مرکزي، داراي مناطق ديدني ييلاقي، آب و هواي بسيار مناسب

 

3- روستاي دو هزار برسه، شهرستان تنکابن، داراي مناطق ديدني، وجود شکارگاههاي زيبا، همجوار با دشت درياسر

 

4- روستاي سه هزار درجان، شهرستان تنکابن، داراي شکارگاههاي زيبا، مناطق ديدني و آب و هواي مساعد و مطلوب

 

5- روستاي کلاردشت، کرديچال و کلمه، شهرستان چالوس، بخش کلاردشت، داراي آب و هواي ييلاقي، همجوار با قلل مرتفع علم کوه، طبيعت زيبا

 

6- روستاي کجور و ميخساز، شهرستان نوشهر، بخش کجور، وجود شکارگاههاي طبيعي، چشمه ها و آبشارهاي زيبا

 

7- روستاي لاويج رييس کلا، کرچي، شهرستان نور، بخش چمستان، وجود آبگرمهاي معدني، آبشارهاي زيبا

 

8- روستاي جوربند، شهرستان نور، بخش چمستان، داراي آب وهواي معتدل، مناطق ديدني


                                                                                                   
منبع " خبرگزاري مهر "

 

|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در سه شنبه ۲۷ دی۱۳۸۴ و ساعت 15:37 | 
فاصله نقاط مهم و توریستی منطقه با شهر نور
                           فاصله نقاط مهم و توریستی منطقه با شهر نور
ازنورتا فاصله بر حسب کیلومتر
تهران-جاده کندوان ۲۴۰
تهران-جاده هراز ۲۲۰
ساری ۱۲۰

پارک جنگلی نور

۵
آبشار آب پری ۱۱
آبشار حرام او ۳۰
سوردار ۴۲
قلعه پولاد ۱۴۵
بلده ۱۴۵
یوش ۱۵۲
اوزکلا ۱۶۲
پیل ۱۷۲
لاویج ۴۰
آبگرم معدنی لاویج ۴۰
بقعه سلطان احمد ۱۴۵
پارک جنگلی کشپل ۱۵
سد الیمالات ۱۱
|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در شنبه ۲۴ دی۱۳۸۴ و ساعت 13:56 | 
امه ديما‌(چمستان كجاست)
امه ديما‌(چمستان كجاست) چمستان از بخشهاي شهرستان نور و بين شهرستانهاي آمل و نور در حاشيه جنگلها و پاي سلسله جبال البرز و نوار جنگلي قرار دارد.اين منطقه15كيلومتر با شهرستان نور ازغرب و 25كيلومتر با آمل از سمت شرق فاصله دارد. جاده اي به شكل نيم دايره(نعل) چمستان رابه نور و آمل وصل ميكند. ارتفاع چمستان با سطح دريا نسبت به آباديهاي ديگر تحت پوشش آن بيشتر است و رودخانه واز رود كه در نور به دريا مي ريزد از كنار بخش چمستان مي گذرد. چمستان ظاهراً در گذشته يكي از دهستانهاي ناتل رستاق بود. در مورد وجه تسميه چمستان عقايد متفاوتي است(چه بشكل شفاهي و چه كتبي) برخي عقيده دارند چمستان شكل تغيير يافته چمازستان است و چماز نوعي سرخس است كه در اين منطقه زياد روييده است و امروز در بخشهايي مثل لاويج (از دهستانهاي چمستان) چماز(سرخس) بوفور مي رويد. و بخشهاي وسيعي از زمينها را مي پوشاند و نيز ميگويند چمستان ابتدا چمنستان بوده كه ان هم به مناسبت سرسبزي و چمنزار بودن منطقه است. شهر فراموش شده واتاشان و قسمت قديمي آبادي كنوني به نام هلاپون و جاذبه هاي طبيعي مثل كوه و جنگل و پارك طبيعي كشپل، آبهاي معدني لاويج،زغال سنگ و چوب و.... ازنكات مهم و قابل تامل است اين شهر كه اكنون مراحل رشد و شكوفايي خود را ميگذراند در سالهاي اخير داراي كتابخانه عمومي، كانون فرهنگي تربيتي، سينما و... گشته است اما با توجه به گستردگي منطقه و پراكندگي روستاها و نيروي جوان هنوز از لحاظ فرهنگي فقير است. با توجه به جوان بودن شهر و توريستي بودن منطقه وخالي بودن هر گونه امكانات براي پذيرايي از توريستها انتظار مي رود مسؤلان شهري در برنامه ريزيهاي آتي خود به اين مقوله بيشتر توجه كنند. ودر جذب سرمايه گذاريها در منطقه استقبال كرده و حتي تسهيلات لازم را مهيا فرمايند. اين منطقه داراي نواحي اكوتوريستي جالب و زيبايي مي باشد و هر ساله و به خصوص دربهار و تابستان پذيراي مهمانان زياد از داخل و خارج استان ميباشد.
|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در شنبه ۲۴ دی۱۳۸۴ و ساعت 11:8 | 
آبگرم لاویج
همانطور که گفته بودم در این نوشته سعی خواهم کرد تا یکی از جاذبه های طبیعی منطقه را معرفی کنم.همانطور که می دانید در دامنه های مرکزی رشته کوههای البرز و قله های اتشفشانی خاموش دماوند که مرحله گوگرد زدایی را طی می کند
شمار زیادی چشمه های ابگرم وجود دارد که در کانونهای مختلف ان می جوشد.چشمه های مذکور که حاصل برهمکنشهای درون رشته کوههای مرکزی البرز است.دارای ترکیبات و خواصی است که در رفع برخی از بیمارییهای مفصلی استخوانی و پوستی نقش مو ثر درمانی داشته و مورد استفاده قرار می گیرد.
ابگرم لاویج نیز در دامنه های کوههای قسمت شرقی لاویج از دل زمین به بیرون می جوشد. این اب گرم دارای املاح معدنی وگوگرد های فراوانی میباشد که برای امراض پوستی ودردهای مفاصل کمردرد پادرد و مهمتر از همه برای تمدد اعصاب بسیار
مفید میباشد.شاهد این گفتار خیل عظیم مردم ومسافر از اقصاء نقاط کشور می باشدکه به این منطقه هجوم می اورند.از اب گرمهای معروف ان ابگرم لاویج "بیبنو"شفا و فیل سنگی را نام برد که هر کدام از انها دارای خواص مخصوص به خود می باشد.ابگرمها دارای امکانات قابل قبول و بهداشتی مثل دوش"استخر و وان میباشد.

|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در دوشنبه ۵ دی۱۳۸۴ و ساعت 14:25 | 
پخش آگهی و پیام های بازرگانی

         مرکز خرید و فروش انواع هیزم و کاتین باغی، مرکبات، صنوبر ....

                                                کاج

       با مدیریت: علی فلاح

     همراه : ۰۹۱۱۱۲۸۷۴۱۹                همراه : ۰۹۱۱۳۲۶۸۴۶۷ 

      قائمشهر - ۵۰۰متر داخل جاده نظامی - جنب کارخانه نساجی


|+| نوشته شده توسط <-وحید کیانی-> در دوشنبه ۵ دی۱۳۸۴ و ساعت 13:21 | 
Powered By BLOGFA - Designing & Supporting Tools By WebGozar